Smile  به کودکان نحوه صحیح تماس با تلفن 125 را بیاموزید و عواقب تماس غیر ضروری را به آنها گوشزد نمایید Smile  از انداختن ته سیگار روشن یا چوب کبریت نیمه مشتعل بر روی شاخ و برگ درختان و علفهای هرز خودداری کنید  Smile  در صورت برپایی آتش در اماکن تفریحی از خاموش شدن قطعی آن به طور کامل مطمئن شوید Smile  چرخ گوشت، آبمیوه گیری، خردکن و هر گونه وسایل برقی را دور از دسترس کودکان نگهدارید Smile  نسبت به هر گونه نشتی یا بوی گاز حساس باشید و در رفع عیب آن اقدام کنید Smile  کودکان را از استفاده خودسرانه آسانسور منع کنید Smile  کپسول آتش نشانی را در محلی قابل دسترس قرار داده و نحوه استفاده از آن را به اعضای خانواده آموزش دهید  Smile 

   
    10
  • 9

فرشتگان نجات 125 همدان

 
 
 
با تو از مرگ ندارم بخدا واهمه ای
 
  جانمان پیشکش سیدنا خامنه ای  

رییس سازمان

  

مهندس سیدصادق پورسینا

حدیث هفته

امام رضا (ع) :

لا یستَکمِلُ عَبدٌ حقیقةَ الایمانِ حَتَّى تَکونَ فیهِ خِصالُ ثَلاثٍ: اَلتَّفقُّهُ فِى الدّینِ وَحُسنُ التَّقدیرِ فِى المَعیشَةِ، وَالصَّبرُ عَلَى الرَّزایا

هیچ بنده اى حقیقت ایمانش را کامل نمى کند مگر این که در او سه خصلت باشد: دین شناسى، تدبر نیکو در زندگى، و شکیبایى در مصیبت ها و بلاها.

تحف العقول ص324

آموزه هایی کوتاه ازنهج البلاغه

امام علی (ع):

التَّوَدُّدُ نِصْفُ الْعَقْلِ

دوستى كردن نيمى از خردمندى است.

حکمت 142

آتش نشان داوطلب

فرم ارزشیابی کارکنان

دریافت فرم ارزشیابی کارکنان

ذکر روزهای هفته

آمار سايت

كل بازديدها:
امروز: 892
دیروز: 1,097
مجموع: 2,254,951


سامانه استخدامی سازمان

کانال خبری سازمان درسروش

 
جهت عضویت در کانال بر روی تصویر کلیک نمایید 

مزاحمت تلفنی سامانه 125

جهت رویت خبر مجازات حبس از 3 ماه تا یکسال مزاحمت سامانه 125 فایل تصویری زیر را دانلود فرمایید.

                     دانلود

Sun Ephemeris for 1385

اوقات شرعی

اذان صبح  
طلوع خورشید  
اذان ظهر  
غروب خورشید  
اذان مغرب  


روز :

ماه:

طول جغرافیایی :

عرض جغرافیایی :

مراکز استان :

توصیه های ایمنی

 

توصیه های ایمنی در تماس با سامانه 125                                Download

توصیه های ایمنی در خصوص اتاق خواب                                  Download   

توصیه های ایمنی در مورد منابع حرارتی                                  Download

توصیه های پیشگیری از حوادث در خانواده                                Download  

توصیه های ایمنی در خصوص برق گرفتگی                              Download 

نکات ایمنی خطرهای ناشی از ته سیگار                                  Download 

آیین نامه ایمنی در خصوص آسانسورها                                    Download 

آیین نامه ایمنی در خصوص انبارها                                            Download

توصیه های ایمنی درباره گاز منوکسیدکربن                              Download                              

پیوند ها

 

 

 

 

 

انفجار منزل مسکونی

 

به گزارش روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی همدان روز جمعه مورخ 92/4/7 ساعت 08:56 صبح یک مورد حریق واقع در 18 متری رسالت به سامانه 125 گزارش شد. نیروهای عملیاتی ایستگاه شماره دو بلافاصله با طی زمان 3 دقیقه در محل حضور یافتند . مورد حریق یک باب منزل مسکونی بوده که بر اثر نشت گاز دچار انفجار گردیده است. متاسفانه در این حادثه یک نفر مصدوم و به بیمارستان انتقال داده شده است. از شهروندان گرامی درخواست می گردد با کنترل دوره ای اتصالات گاز شهری و وسایل گازسوز و اطمینان از کارکرد درست آنها از حوادث جانی و مالی ناگوار جلوگیری نمایند.

                      

 

 
 

(ادامه ی متن | |  1150|  0)

 

 

انجام 497 مورد عملیات در 3 ماهه ابتدای سالجاری

 

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی همدان از انجام 497 مورد عملیات توسط آتش‌نشانان همدان در سه ماهه ابتدای سالجاری خبر داد. به گزارش روابط عمومي سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني همدان رضا عسکری با اشاره به اینکه از مجموع 497 مورد عملیات 295 مورد مربوط به اطفای حریق بودهاست افزود: از این تعداد 275 مورداز آن درون‌شهری و 20 مورد نیز عملیات برون‌شهری بوده است.وی همچنین اظهار داشت: در سه ماهه گذشته 202 مورد نیز مربوط به عملیات امداد و نجات بوده که 190 مورد مربوط به عملیات درون‌شهری و 12 مورد نیز مربوط به عملیات برون‌شهری بوده است. مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی همدان در خصوص هزینه‌های مواد مصرفی در این مدت خاطرنشان کرد: در سه ماهه گذشته هزینه‌های مواد مصرفی برای سازمان آتش‌نشانی 476 میلیون و 102 هزار و 500 ریال بوده است.عسکری در ادامه جمع کل آموزش‌های شهروندی توسط سازمان را در این مدت 4 هزار و 963 مورد اعلام کرد و افزود: از ابتدای سال تا کنون نیز 352 مورد پروانه ساختمانی صادر شده و همچنین 170 مورد نیز تأییدیه ایمنی اماکن تجاری صادر شده است. مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی همدان در خصوص صدور پایان کار از ابتدای سال تا کنون افزود: سازمان آتش‌نشانی 226 مورد تاییدیه پایان کار ساختمانی را در سه ماهه نخست سال جاری صادر کرده است .وی با بیان اینکه در این مدت 202 مورد عملیات امداد و نجات انجام شده، تصریح کرد: تعداد حادثه در اثر تصادف 17 مورد، مهار حیوانات 44 مورد، نجات حیوانات 30 مورد، گیر کردن انگشتری یا واشر در انگشت 29 مورد و ترکیدگی لوله و نشت آب نیز یک مورد بوده است.عسکری در ادامه با بیان اینکه کشف جسد یک مورد، خودکشی چهار مورد، گیر گردن در آسانسور 29 مورد، تصادف 17 مورد، گازگرفتگی دو مورد و نشت گاز نیز یک مورد توسط آتش نشانان انجام شده است، در خصوص عملیات‌های اطفای حریق در سه ماهه نخست سال جاری نیز افزود: 27 مورد عملیات اطفای حریق در اماکن مسکونی، دو مورد در اماکن فرهنگی مذهبی و دو مورد نیز در کاربری ورزشی انجام شده است. این مسئول ادامه داد: حوادث در اماکن تجاری 16 مورد، صنعتی 13 مورد، آموزشی 3 مورد، فضای سبز 33 مورد، مزروعی5 مورد، زمین بایر 65 مورد، وسیله نقلیه 43 مورد و ...بوده است. عسکری در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: خوشبختانه در سه ماهه نخست امسال در عملیات اطفای حریق فوتی نداشتیم اما تعداد 13 نفر مصدوم و مجروح شده‌اند و در بحث امداد و نجات نیز تعداد هفت نفر فوتی و 34 مورد مجروح گزارش شده است.

 
 

(ادامه ی متن | |  1159|  0)

 

 

آزمون عملی مهارتهای آتش نشانی

 

  به گزارش روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی همدان آزمون عملیاتی آتش نشانان در سه مرحله بین پرسنل عملیاتی به منظور توانایی سنجی و بالابردن مهارتهای تخصصی آتش نشانی انجام گرفت . در این آزمون تیم های سه نفره با پوشیدن لباس ، راه اندازی پمپ، پرکردن مخزن ها، جمع کردن لوله­ ها وخاموش کردن پمپ به رقابت پرداختند.حداقل زمان کل آیتم های مشخص شده به تیم آقایان مهدی محمدی ، عباس میرزایی مطلوب و مهدی مردانی با کسب زمان یک دقیقه و 59ثانیه تعلق گرفت.


 

 
 

(ادامه ی متن | |  1151|  0)

 

 

حریق 10 تن یونجه

 

به گزارش روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی همدان روز دوشنبه 27خرداد  یک باب انبار یونجه با ظرفیت ده تن یونجه واقع در روستای امزاجرد دچار حریق شد. این حریق در ساعت 14:15 به مرکز پیام سازمان اطلاع داده شد که به محض اطلاع ایستگاههای شماره یک و ده با دو دستگاه خودروی آتش نشانی و هفت نفر مامور و طی مسافت حدود 50 کیلومتر در یک عملیات دو ساعته حریق را اطفاء نمودند. علت حادثه بر اثر بی احتیاطی و عدم توجه به اصول انبار داری در نگهداری یونجه می باشد. رضا عسکری مدیرعامل سازمان ضمن همدردی با افراد خسارت دیده به همشهریان محترم خصوصاً کشاورزان زحمتکش توصیه نمودند که با رعایت اصول انبار داری ازجمله بسته بندی علوفه جات به صورت کاملا خشک شده ، درنظرگرفتن فاصله مناسب در انبار کردن علوفه ها و استفاده از انبار مسقف از خود به خود سوختن علوفه های خشک جلوگیری بعمل آورند. 

 
 

(ادامه ی متن | |  1283|  0)

 

 

آتش نشانان و تجدید پیمان با امام راحل

 

 

 

به مناسبت بیست و چهارمین سالگرد ارتحال جانسوز حضرت امام خمینی در روز 14 خرداد آتش نشانان از ساعت 17:30 تا 20:30 با برپایی ایستگاه صلواتی در مقابل ایستگاه شماره  9 از خداوند متعال طلب نور و رحمت بر بارگاه امام نمودند. شهروندان محترم همدانی نیز ضمن استقبال، آرزوی سلامتی و طول عمر برای مقام معظم رهبری حضرت آیت ­اله خامنه ­ای و بقاءانقلاب را آرزو نمودند.

 
 

(ادامه ی متن | |  1143|  0)

 

 

6 خودرو در دام آتش

 

به گزارش روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی همدان روز دوشنبه مورخ 92/3/6رأس ساعت 22:40 یک مورد حریق به مرکزپیام این سازمان گزارش شد که نیروهای عملیاتی ایستگاه شماره یک و ایستگاه شماره 8 با چهار خودرو آتش نشانی و تجهیزات کامل پس از 3 دقیقه از اعلام حادثه در محل حضور یافتند. در این عملیات که در یک مغازه صافکاری واقع در خیابان قلیانی رخ داده بود 6 خودرو همزمان در محل طعمه حریق شده بودند که با اقدام به موقع نیروهای عملیاتی این سازمان از یک فاجعه جلوگیری بعمل آمد.باتوجه به حادثه مذکور مجتبی احمدی معاون عملیات سازمان از شهروندان گرامی درخواست نمودند که با رعایت نکات ایمنی و مجهز کردن اماکن تجاری و مسکونی به تجهیزات ایمنی از جمله کپسول اطفاء حریق و سیستم های هشداردهنده حریق از ایجاد خسارت بیشتر جلوگیری بعمل آورند.     

 
 

(ادامه ی متن | |  1183|  0)

 

 

تقدیر و تشکر کسبه بازار همدان از سازمان آتش نشانی

 

به گزارش روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی همدان در پی حریق بازار همدان واقع در راسته نخود بریزها در تاریخ 92/2/20و عملکرد به موقع نیروهای سازمان آتش نشانی در اطفاءحریق و جلوگیری از گسترش حریق به سایر مغازه ها و درنتیجه جلوگیری از خسارت بیشتر به کسبه محل مذکور، نیروهای این سازمان در روز پنجشنبه مورخ 92/3/2 از  ساعت   6:05  صبح لغایت 20:15  عصر در یک عملیات 14ساعته اقدام به برداشتن سقفهای محل موردنظر نمودند و این عمل باعث رفع خطر بازار گردید. کسبه محترم بازار همدان به پاس چنین اقدام پیشگیرانه و موثری در ایمنی بازار با نصب بنری در سردر این سازمان از جناب آقای عسکری مدیرعامل و همچنین پرسنل سازمان تقدیر و تشکر کردند.

 
 

(ادامه ی متن | |  1256|  0)

 

 

باز هم تصادف مرگبار در جاده گنجامه

 

به گزارش روابط عمومي سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني همدان: در ساعت 16:41، 23 ارديبهشت سالجاري طي تماس تلفني با سامانه  125 خبر از وقوع  تصادف ناگوار دو دستگاه خودرو روآ و پيكان در جاده گنجنامه داده شد. بلافاصله تيم عملياتي ايستگاه نه به محل حادثه اعزام شدند. مديرعامل سازمان در خصوص خسارت هاي وارده در اين حادثه افزود: متاسفانه به دلیل شدت برخورد 2 نفر از سرنشینان خودروها در دم جان باخت و سه نفر دیگر مجروح شدند، که بلافاصله به مراكز درماني انتقال يافتند. عسكري در خصوص جلوگيري از وقوع چنين حوادثي به رانندگان توصيه نمود : كه با آگاهي و رعايت نكات ايمني از وقوع چنين حوادث ناگواري جلوگيري نمايند.شايان ذكر است مدت زمان خاتمه اين عمليات 30 دقيقه بوده كه تيم اعزامي امداد و نجات پس از ايمن سازي محل به ايستگاه خود بازگشتند.

 
 

(ادامه ی متن | |  1157|  0)

 

 

13 مغازه و انبار در بازار همدان طعمه حريق شدند

 

به گزارش روابط عمومي سازمان آتش نشاني همدان مديرعامل سازمان از یک مورد حادثه آتش‌سوزی واقع در پشت پاساژ قدس، راسته حسین‌خانی همدان در صبح روز جمعه خبر داد. رضا عسکری افزود: این آتش‌سوزی صبح روز جمعه 20 ارديبهشت ماه پشت پاساژ قدس، در راسته حسین‌خانی معروف به راسته نخودریزها همدان رخ داده است. وی با اشاره به اينكه واقعه آتش‌سوزی ساعت 9:10 به سامانه 125 اطلاع داده شده بود از حضور نیروهای آتش‌نشانی در ساعت 9:13 دقیقه در محل حادثه خبر داد. اين مسئول افزود: 15 ماشین آتش‌نشانی سنگين و نيمه سنگين به همراه 60 نفر نیروي عملياتي در این محل حضور یافتند و خوشبختانه مهار حريق با سرعت انجام گرديد. وي علت اصلي بروز حادثه را جوشكاري در طبقات فوقاني يكي از مغازه ها و عدم رعايت نكات ايمني عنوان كرد و گفت: متاسفانه با بي احتياطي 13 مغازه در اين راسته دچار حريق شد. وی در بخش دیگری از سخنانش عمليات اطفاي حريق را حدود 3 ساعت و نيم اعلام كرد و افزود: پس از اطفاي حريق نيز ایمن‌سازی و لکه‌گیری محل تا عصر به طول انجاميد. وی در بخش دیگری از سخنانش به وضعیت بازار مرکزی همدان نيز اشاره کرد و گفت: بازار همدان به لحاظ بحث تاریخی و فرهنگی و به ویژه بحث سرمایه‌ای که دارد طی سال‌های 89 و 90 مورد بررسی دقیق مشاوران و متخصصان سازمان قرار گرفت که بر اساس آن طرح مطالعات ایمنی بازار همدان توسط مشاور تهیه شده است. مدیرعامل آتش‌نشانی و خدمات ایمنی استان همدان اضافه کرد: بر اساس این طرح، وضعیت مغازه‌ها در بازار مرکزی همدان بررسی شد و تقاضاها از نظر جنس ساخت مغازه، نوع سقف و دیوارها، نوع مواد و کالایی که داخل مغازه‌ها انباشته شده و نیز نوع دسترسی به بازار و راه‌های خروجی که در بازار وجود دارد، مورد توجه و بررسی قرار گرفته است. وی توجه به ایمنی را مهم خواند و گفت: همه باید ایمن باشیم و ایمنی از حوادث وظیفه‌ای شرعی است که بايد به آن توجه كافي داشته باشيم. عسکری با اشاره به سرمایه عظیم مردمی و ملی که در بازار همدان انباشته شده و تأکید بر لزوم ایمن بودن، حفظ، نگهداری و استفاده بهینه از آنها، تصریح کرد: با توجه به اینکه عموم مغازه‌های بازار وضعیت ایمنی ندارند، می‌طلبد همه مسئولان نسبت به این قضیه توجه بیشتری داشته باشند. وی ابراز داشت: در حال حاضر در سازمان آتش‌نشانی استان همدان آمادگی کاملی برای ارائه آموز‌ش‌های خاص ایمن‌سازی برای هر صنف خاص با استفاده از کارشناسان مجرب و متخصص، داریم و در قبال این مهم نیز هیچگونه وجهی دریافت نخواهیم کرد. مدیرعامل آتش‌نشانی استان همدان با تأکید بر لزوم ایمن‌سازی واحدهای کسبی و تجاری بازار همدان، عنوان کرد: شبکه معابر، مشکل ترافیک تردد خودروهای باربر نیز از دیگر معضلات بازار مرکزی همدان است چرا که امکان دسترسی خودروهای امدادی به داخل بازار وجود ندارد. وی به مشکل برق و گاز بازار همدان اشاره کرد و با بیان اینکه این بحث نیز در طرح مطالعاتی آتش‌نشانی دیده شده، گفت: این مشکلات می‌طلبد هر دستگاه متولی که در بازار سهم دارد، وارد عمل شود تا بر این اساس شاهد بروز حوادث تلخ و ناگوار نباشیم. عسکری در پایان سخنان خود به كسبه و بازاريان توصيه كرد تا با رعايت نكات ايمني و احتياط از بروز حوادث ناگوار جلوگيري نمايند.

 
 

(ادامه ی متن | |  1161|  0)

 

 

فروردین ماه امسال: انجام 106 مورد عملیات توسط آتش‌نشانی همدان

 

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی همدان گفت: 106 مورد عملیات توسط آتش‌نشانان همدان در فروردین امسال صورت گرفت که در مقایسه با فروردین سال گذشته که 112 مورد بوده پنج مورد کاهش داشته است. به گزارش روابط عمومي سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني همدان رضا عسکری در خصوص عملکرد سازمان در فروردین ماه سال جاری اظهار داشت: 106 مورد عملیات توسط آتش‌نشانان همدان در فروردین ماه امسال صورت گرفت که در مقایسه با فروردین سال گذشته که 112 مورد بوده پنج مورد کاهش داشته است. وی با اشاره به عملياتهاي اطفاي حريق تصریح کرد: 64 عملیات مربوط به اطفاء حریق در بخش‌های زمین مزروعی، بایر، خدماتی، بهداشتی، ورزشی، صنعتی، اداری، مسکونی و .. صورت گرفته است. مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری همدان با اشاره به حوادث در بخش امداد و نجات خاطرنشان کرد: در بخش امداد و نجات 42 عملیات شامل تصادف، کشف جسد، نجات حیوانات، ماندن پشت درب، گیر کردن اعضای بدن و ...اتفاق افتاده که توسط آتش‌نشانان همدان برطرف شد. وی هزینه‌های مصرفی برای سازمان را در عملياتهاي صورت گرفته اين ماه 81 میلیون و 468 هزار و 500 ریال عنوان نمود. عسکری با اشاره به اينكه  4000 نفر توسط كارشناسان سازمان در این ماه آموزش هاي لازم را ديده اند آموزش را در ترويج و گسترش فرهنگ ايمني مقابله، پيشگيري و كاهش حوادث موثر دانست. وی با اشاره به آمار کل صدور طرح ایمنی پروانه ساختمانی ادامه داد: 49 مورد طرح ایمنی پروانه ساختمانی در طول یک‌ماه سال جاری صادر شده که در مقایسه با فروردین سال گذشته 11 مورد کاهش یافته است. مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری همدان با تأکید بر صدور 27 مورد تأییدیه ایمنی اماکن تجاری بیان داشت: در فروردین ماه سال جاری 30 مورد پایانكار ساختمانی نيز صادر شده است. وی در پایان سخنانش گفت: در فروردین ماه سال جاری هشت نفر مصدوم و یک نفر فوتی داشتیم که در مقایسه با فروردین ماه سال گذشته خوشبختانه تعداد مصدومان نيز کاهش یافته است.

 
 

(ادامه ی متن | |  1194|  0)

 

 


پیام ایمنی
پیش از استفاده از دستگاه های گرمازا از جمله بخاری، آبگرمکن، سیستم حرارت مرکزی، دودکش را تمیز و از باز بودن مسیر آن تا پشت بام اطمینان حاصل کنید.
سازمان آتش نشانی همدان
از آنجا که امروزه سازمان های آتش نشانی و خدمات ایمنی و آتش نشانان به تمامی حوادث از یک آتش ‏سوزی کوچک تا شرایط اضطراری پزشکی ، حوادث ناشی از مواد خطرناک، نجات قربانیان از مخمصه هایی که دچار آن شده اند ، حملات تروریستی و نظایر این پاسخ می دهند داشتن امکانات و تجهیزات مورد نیاز و پیش‏ بینی عوامل خطر و ارتقاء سطح آگهی ها ، دانش و مهارت آتش نشانان و عموم مردم اجتناب نا پذیر بوده و اگر غیر از این باشد کارایی و ایمنی آتش نشانان و ایمنی شهر و شهروندان درمخاطره است .
تصاویر استان
ایمیل : F.S.O@125hamedan.ir