Smile  به کودکان نحوه صحیح تماس با تلفن 125 را بیاموزید و عواقب تماس غیر ضروری را به آنها گوشزد نمایید Smile  از انداختن ته سیگار روشن یا چوب کبریت نیمه مشتعل بر روی شاخ و برگ درختان و علفهای هرز خودداری کنید  Smile  در صورت برپایی آتش در اماکن تفریحی از خاموش شدن قطعی آن به طور کامل مطمئن شوید Smile  چرخ گوشت، آبمیوه گیری، خردکن و هر گونه وسایل برقی را دور از دسترس کودکان نگهدارید Smile  نسبت به هر گونه نشتی یا بوی گاز حساس باشید و در رفع عیب آن اقدام کنید Smile  کودکان را از استفاده خودسرانه آسانسور منع کنید Smile  کپسول آتش نشانی را در محلی قابل دسترس قرار داده و نحوه استفاده از آن را به اعضای خانواده آموزش دهید  Smile 

   
    10
  • 9

فرشتگان نجات 125 همدان

 
 
 
با تو از مرگ ندارم بخدا واهمه ای
 
  جانمان پیشکش سیدنا خامنه ای  

رییس سازمان

 

وحید علی ضمیر

حدیث هفته

امام رضا (ع) :

لا یستَکمِلُ عَبدٌ حقیقةَ الایمانِ حَتَّى تَکونَ فیهِ خِصالُ ثَلاثٍ: اَلتَّفقُّهُ فِى الدّینِ وَحُسنُ التَّقدیرِ فِى المَعیشَةِ، وَالصَّبرُ عَلَى الرَّزایا

هیچ بنده اى حقیقت ایمانش را کامل نمى کند مگر این که در او سه خصلت باشد: دین شناسى، تدبر نیکو در زندگى، و شکیبایى در مصیبت ها و بلاها.

تحف العقول ص324

آموزه هایی کوتاه ازنهج البلاغه

امام علی (ع):

التَّوَدُّدُ نِصْفُ الْعَقْلِ

دوستى كردن نيمى از خردمندى است.

حکمت 142

آتش نشان داوطلب

فرم ارزشیابی کارکنان

دریافت فرم ارزشیابی کارکنان

ذکر روزهای هفته

آمار سايت

كل بازديدها:
امروز: 1,473
دیروز: 1,053
مجموع: 2,205,490


سامانه استخدامی سازمان

کانال خبری سازمان درسروش

 
جهت عضویت در کانال بر روی تصویر کلیک نمایید 

مزاحمت تلفنی سامانه 125

جهت رویت خبر مجازات حبس از 3 ماه تا یکسال مزاحمت سامانه 125 فایل تصویری زیر را دانلود فرمایید.

                     دانلود

Sun Ephemeris for 1385

اوقات شرعی

اذان صبح  
طلوع خورشید  
اذان ظهر  
غروب خورشید  
اذان مغرب  


روز :

ماه:

طول جغرافیایی :

عرض جغرافیایی :

مراکز استان :

توصیه های ایمنی

 

توصیه های ایمنی در تماس با سامانه 125                                Download

توصیه های ایمنی در خصوص اتاق خواب                                  Download   

توصیه های ایمنی در مورد منابع حرارتی                                  Download

توصیه های پیشگیری از حوادث در خانواده                                Download  

توصیه های ایمنی در خصوص برق گرفتگی                              Download 

نکات ایمنی خطرهای ناشی از ته سیگار                                  Download 

آیین نامه ایمنی در خصوص آسانسورها                                    Download 

آیین نامه ایمنی در خصوص انبارها                                            Download

توصیه های ایمنی درباره گاز منوکسیدکربن                              Download                              

پیوند ها

 

 

 

 

 

مهار آتش‌سوزی کارخانه رنگ و مواد شیمیایی در جاده ملایر

 

 فرشتگان نجات 125 همدان با تلاشی یک ساعته آتش‌سوزی کارخانه رنگ و مواد شیمیایی را در جاده ملایر مهار کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی همدان ساعت 11 و 18 دوشنبه 29 آذر سامانه 125 همدان گزارشی از وقوع آتش‌سوزی در یک کارخانه رنگ و مواد شیمیایی دریافت کرد. با دریافت این گزارش بلافاصله 2 اکیپ عملیاتی از ایستگاه مرکزی و یک اکیپ از ایستگاه 16 با 14 آتش‌نشان و یک اکیپ پشتیبانی با 2 نفر اتش نشان با تانکر 16 هزار لیتری از ایستگاه 12 به نشانی اعلام شده در کیلومتر 30 جاده همدان  ملایر اعزام شدند. آتش‌نشانان که در کمترین زمان ممکن خود را به محل حادثه رسانده بودند با مشاهده شعله‌های آتش که از انبار کارخانه مواد شیمیایی زبانه می‌کشید بلافاصله عملیات اطفاء حریق را آغاز کردند. با توجه به گستردگی آتش‌سوزی و احتمال سرایت آن به سالن اصلی کارخانه که حجم زیادی رنگ و مواد شیمیایی در آن قرار داشت آتش‌نشانان از سه جهت به آتش هجوم بردند و با قطع ارتباط محل آتش‌سوزی به انبارمجاور و سالن اصلی مانع از گسترش آن شدند. در ادامه آتش‌نشانان باوجود شدت و گستردگی اتش سوزی  و وجود مقدار زیادی مواد قابل اشتعال از جمله اسپری‌های محتوی رنگ و گاز فندک به کانون حریق نزدیک و پس از یک ساعت تلاش مستمر موفق به مهار کامل آتش‌سوزی شدند. پس از پایان این عملیات حساس و مهم که تقدیر و تحسین مالک محل حادثه را به دنبال داشت آتش‌نشانان اعزامی برای ادامه خدمات‌رسانی به شهروندان به ایستگاه‌های خود مراجعت کردند. بر اساس این گزارش ساعت 17 و 10 دقیقه روز دوشنبه وقوع آتش‌سوزی در یک مغازه خوار و بار فروشی به سامانه 125 همدان گزارش شد. بلافاصله 3 اکیپ عملیاتی از ایستگاه‌های مرکزی و 17 به محل حادثه واقع در اسلامشهر اعزام و آتش‌سوزی را در مراحل اولیه اطفاء کردند. در این عملیات نیز سرعت عمل آتش‌نشانان در رسیدن به محل حادثه و واکنش سریع آنان در مهار آتش‌سوزی تقدیر و تحسین مالک محل حادثه را به دنبال داشت. لازم به ذکر است طبق اعلام مرکز پیام و کنترل فرماندهی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی همدان عملیات روز بیست و نهم آذر ماه شهروندان 380  بار با سامانه 125 تماس گرفته اند که از این تعداد تماس 9 مورد منجر به عملیات گردیده، 26 تماس جهت مشاوره و راهنمایی، 40 تماس اشتباه و متاسفانه 305 مورد ایجاد مزاحمت بوده است. عملیات های انجام شده در این تاریخ 6 مورد آتش سوزی شامل حریق کارخانه رنگ سازی در شهرک صنعتی گنبد، حریق کپسول گاز در جاده مزدقینه، حریق منزل در جاده خاکو، حریق مغازه در اسلامشهر، حریق عمدی سطل زباله در خیابان آرام شرقی و حریق ساختمان نیمه کاره در بلوار رنجبران بوده است. همچنین 3 مورد عملیات امداد و نجات شامل نجات افراد محبوس شده در آسانسور در شهرک مدرس، نجات افراد محبوس شده در منزل در خیابان رکنی و نجات حیوانات در میدان امام حسین (ع) توسط آتش نشانان به انجام رسید.

 
 

(ادامه ی متن | |  489|  0)

 

 

روز شنبه 5 حادثه آتش نشانان را به محلهاي وقوع کشاند

 

طبق اعلام مرکز پيام و کنترل فرماندهي عمليات در مورخ 1395/09/27 ، 3 عمليات اطفاي حريق و 2 عمليات امداد و نجات حاصل تلاش فرشتگان نجات همدان در 24 ساعت گذشته بوده است. به گزارش روابط عمومي سازمان آتش‌نشاني و خدمات ايمني همدان؛ روز بيست و هفتم آذر ماه شهروندان 200  بار با سامانه 125 تماس گرفته اند که از اين تعداد تماس 5 مورد منجر به عمليات گرديده، 15 تماس جهت مشاوره و راهنمايي، 20 تماس اشتباه و متاسفانه 160 مورد ايجاد مزاحمت بوده است. عمليات هاي انجام شده در اين تاريخ 33 مورد آتش سوزي شامل حريق مغازه در روستاي گنبد، حريق خودرو در چهارراه بابک و حريق ضايعات در پشت ميدان بار بوده است. همچنين 2 مورد عمليات امداد و نجات شامل نجات افراد محبوس شده در آسانسور و نجات افراد محبوس شده در منزل هر دو در شهرک مدني توسط آتش نشانان به انجام رسيد.

توصيه ايمني روز : هر وسيله گازسوز بايد داراي دودکش مستقل و منتهي به فضاي بيرون باشد.

 
 

(ادامه ی متن | |  503|  0)

 

 

روز چهارشنبه 8 بار آژیر خطر در همدان بصدا درآمد

 

طبق اعلام مرکز پیام و کنترل فرماندهی عملیات در مورخ 1395/09/24 ، 6 عملیات اطفای حریق و 2 عملیات امداد و نجات حاصل تلاش فرشتگان نجات همدان در 24 ساعت گذشته بوده است. به گزارش روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی همدان؛ روز بیست و چهارم آذر ماه شهروندان 258  بار با سامانه 125 تماس گرفته اند که از این تعداد تماس 8 مورد منجر به عملیات گردیده، 12 تماس جهت مشاوره و راهنمایی، 45 تماس اشتباه و متاسفانه 193 مورد ایجاد مزاحمت بوده است. عملیات های انجام شده در این تاریخ 6 مورد آتش سوزی شامل 2 مورد حریق درختان در بلوار سردار شهید همدانی و جاده گنجنامه، 2 مورد حریق خودرو در میدان باباطاهر و روستای دهپیاز، حریق آلاچیق در روبروی ترمینال مینی بوسها و حریق عمدی مراتع و پوشش گیاهی در بلوار کاشانی بوده است. همچنین 2 مورد عملیات امداد و نجات شامل نجات افراد محبوس شده در منزل در شهرک مدنی و رهاسازی اندام بدن از داخل اشیاء فلزی و زیورآلات در محل ایستگاه مرکزی توسط آتش نشانان به انجام رسید.

توصیه ایمنی روز : از بکار بردن وسایل گرمایشی بدون نصب دودکش یا دارای نقص فنی خودداری نمایید.

 
 

(ادامه ی متن | |  479|  0)

 

 

7 عملیات فرشتگان نجات همدان در روز سه شنبه

 

  طبق اعلام مرکز پیام و کنترل فرماندهی عملیات در مورخ 1395/09/23 ، 4 عملیات اطفای حریق و 3 عملیات امداد و نجات حاصل تلاش فرشتگان نجات همدان در 24 ساعت گذشته بوده است. به گزارش روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی همدان؛ روز بیست و سوم آذر ماه شهروندان 380  بار با سامانه 125 تماس گرفته اند که از این تعداد تماس 7 مورد منجر به عملیات گردیده، 28 تماس جهت مشاوره و راهنمایی، 40 تماس اشتباه و متاسفانه 305 مورد ایجاد مزاحمت بوده است. عملیات های انجام شده در این تاریخ 4 مورد آتش سوزی شامل حریق مغازه در بلوار بعثت، حریق باغ در حصار حاج شمسعلی، حریق مخروبه در میدان بعثت و حریق عمدی سطل زباله در خیابان 17 شهریور بوده است. همچنین 3 مورد عملیات امداد و نجات شامل نجات افراد محبوس شده در آسانسور در خیابان مهدیه، عملیات امداد و نجات در صحنه تصادف در خیابان جعفر طیار و رهاسازی اندام بدن از داخل اشیاء فلزی در محل ایستگاه مرکزی توسط آتش نشانان به انجام رسید.

توصیه ایمنی روز : هنگام آتش سوزی در ساختمان از آسانسور استفاده نکنید.

 
 

(ادامه ی متن | |  581|  0)

 

 

روز دوشنبه 11 بار آژیر خطر در همدان بصدا درآمد

 

 طبق اعلام مرکز پیام و کنترل فرماندهی عملیات در مورخ 1395/09/22 ، 7 عملیات اطفای حریق و 4 عملیات امداد و نجات حاصل تلاش فرشتگان نجات همدان در 24 ساعت گذشته بوده است. به گزارش روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی همدان؛ روز بیست و دوم آذر ماه شهروندان 365  بار با سامانه 125 تماس گرفته اند که از این تعداد تماس 11 مورد منجر به عملیات گردیده، 16 تماس جهت مشاوره و راهنمایی، 45 تماس اشتباه و متاسفانه 293 مورد ایجاد مزاحمت بوده است. عملیات های انجام شده در این تاریخ 7 مورد آتش سوزی شامل 3 مورد حریق درختان در تپه مصلی، بلوار نجفی و روبروی ترمینال، عملیات احتیاط حریق به دلیل مشاهده دود از مغازه در سنگشیر، عملیات احتیاط حریق در حادثه برخورد تانکر با جدول در زیرگذر صدا و سیما و 2 مورد حریق عمدی مراتع و پوشش گیاهی در حصار علی آباد و پارک ایرانی بوده است. همچنین 4 مورد عملیات امداد و نجات شامل نجات افراد محبوس شده در منزل در خیابان پاسداران، عملیات امداد و نجات در حادثه اقدام به خودکشی در خیابان شهید زمانی، رهاسازی اندام بدن از داخل اشیاء فلزی در محل ایستگاه شماره 12 و رهاسازی اندام بدن از داخل دستگاههای صنعتی در دانشگاه علمی کاربردی توسط آتش نشانان به انجام رسید.

توصیه ایمنی روز : گرفتن انشعاب از یک شیر برای چند وسیله گازسوز خطرناک است.

 
 

(ادامه ی متن | |  524|  0)

 

 

روز یکشنبه 2 حادثه آتش نشانان را در همدان به محلهای وقوع کشاند

 

خبر

 طبق اعلام مرکز پیام و کنترل فرماندهی عملیات در مورخ 1395/09/21 ، 2 عملیات اطفای حریق حاصل تلاش فرشتگان نجات همدان در 24 ساعت گذشته بوده است. به گزارش روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی همدان؛ روز بیست و یکم آذر ماه شهروندان 330  بار با سامانه 125 تماس گرفته اند که از این تعداد تماس 2 مورد منجر به عملیات گردیده، 18 تماس جهت مشاوره و راهنمایی، 30 تماس اشتباه و متاسفانه 280 مورد ایجاد مزاحمت بوده است. عملیات های انجام شده در این تاریخ 2 مورد آتش سوزی شامل حریق باغ در جاده حیدره و حریق عمدی مراتع و پوشش گیاهی در شهرک مدرس بوده است که توسط آتش نشانان به انجام رسید.

توصیه ایمنی روز : در هنگام نشت گاز از انجام هر عملی که موجب ایجاد جرقه گردد خودداری نمایید.

 
 

(ادامه ی متن | |  492|  0)

 

 

3 عملیات فرشتگان نجات همدان در روز شنبه

 

طبق اعلام مرکز پیام و کنترل فرماندهی عملیات در مورخ 1395/09/20 ، 3 عملیات اطفای حریق حاصل تلاش فرشتگان نجات همدان در 24 ساعت گذشته بوده است. به گزارش روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی همدان؛ روز بیستم آذر ماه شهروندان 275  بار با سامانه 125 تماس گرفته اند که از این تعداد تماس 3 مورد منجر به عملیات گردیده، 6 تماس جهت مشاوره و راهنمایی، 35 تماس اشتباه و متاسفانه 258 مورد ایجاد مزاحمت و یک مورد گزارش حریق کذب بوده است. عملیات های انجام شده در این تاریخ 3 مورد آتش سوزی شامل حریق مغازه در بلوار الغدیر، حریق درختان روبروی ترمینال و حریق عمدی سطل زباله در خیابان باباطاهر بوده است که توسط آتش نشانان به انجام رسید.

توصیه ایمنی روز : جهت گرم کردن محیط منزل و غیره از اجاق گاز استفاده نکنید. گاز منوکسید کربن حاصل از سوختن شعله در محیط منتشر شده و باعث مسمومیت و خفگی می گردد.

 
 

(ادامه ی متن | |  418|  0)

 

 

روزی کم حادثه در همدان سپری گردید

 

طبق اعلام مرکز پیام و کنترل فرماندهی عملیات در مورخ 1395/09/19 ، 1 عملیات امداد و نجات و 1 عملیات احتیاط حریق حاصل تلاش فرشتگان نجات همدان در 24 ساعت گذشته بوده است. به گزارش روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی همدان؛ روز نوزدهم آذر ماه شهروندان 230  بار با سامانه 125 تماس گرفته اند که از این تعداد تماس 1 مورد منجر به عملیات گردیده، 10 تماس جهت مشاوره و راهنمایی، 25 تماس اشتباه و متاسفانه 194 مورد ایجاد مزاحمت بوده است. تنها عملیات انجام شده در این تاریخ عملیات نجات افراد محبوس شده در آسانسور در پل عابر پیاده سعیدیه بود که توسط آتش نشانان به انجام رسید.

توصیه ایمنی روز : در صورت بروز هرگونه حادثه ضمن حفظ خونسردی با شماره 125 تماس حاصل فرمایید.

  

 
 

(ادامه ی متن | |  470|  0)

 

 

3 عملیات اطفاء حریق در روز چهارشنبه

 

طبق اعلام مرکز پیام و کنترل فرماندهی عملیات در مورخ 1395/09/17 ، 3 عملیات اطفای حریق حاصل تلاش فرشتگان نجات همدان در 24 ساعت گذشته بوده است. به گزارش روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی همدان؛ روز هفدهم آذر ماه شهروندان 280  بار با سامانه 125 تماس گرفته اند که از این تعداد تماس 3 مورد منجر به عملیات گردیده، 12 تماس جهت مشاوره و راهنمایی، 30 تماس اشتباه و متاسفانه 235 مورد ایجاد مزاحمت بوده است. عملیات های انجام شده در این تاریخ 3 مورد عملیات اطفاء حریق شامل اطفاء حریق کارگاه تولید ایزوگام در جاده خاکو، اطفاء حریق مخروبه در خضریان و اطفاء حریق مغازه در جورقان توسط آتش نشانان به انجام رسید.

توصیه ایمنی روز : از تنها گذاشتن اطفال در هنگام کار با وسایل برقی مانند چرخ گوشت، چرخ خیاطی و ... پرهیز کنید.

   
   

 
 

(ادامه ی متن | |  446|  0)

 

 

بازديد کارشناسان آژانس همکاري ژاپن از ايستگاه‌هاي آتش‌نشاني همدان

 

 کارشناسان آژانس همکاري ژاپن (جايکا) از ايستگاه هاي مرکزي و 19 همدان بازديد کردند

به گزارش روابط عمومي سازمان آتش‌نشاني و خدمات ايمني همدان سه شنبه 6 آذر دو نفر کارشناس از جايکا به همراه کارشناسان سازمان  شهرداري ها و دهياري‌ها ي کشور و سازمان مديريت بحران شهرداري از ايستگاه تازه احداث شده باباطاهر و ايستگاه شماره 19 آتش‌نشاني همدان بازديد کردند. در اين برنامه که با  هدف شناسايي نيازها و چالش‌هاي سازمان آتش‌نشاني انجام مي شد؛ نيروي انساني، فضاي فيزيکي ايستگاه‌ها، تجهيزات و ماشين آلات موجود و مکانيزم عملياتي مورد استفاده در سازمان آتش‌نشاني و خدمات ايمني مورد بازديد قرار گرفت. در ادامه هيئت بازديدکننده طي نشستي مشترک با مديرعامل، معاونان و فرماندهان ارشد ضمن بررسي نقاط قوت و ضعف مشاهده شده در جريان اقدامات و عملکرد سازمان قرار گرفتند. مديرعامل سازمان آتش‌نشاني و خدمات ايمني همدان در اين نشست با ارائه گزارشي از عملکرد 6 ماهه سازمان اظهار کرد: طي 8 ماهه سال 95 شهروندان 70 هزار و 86 بار با سامانه 125 همدان تماس گرفته‌اند که هزارو 949 مورد آن منجر به عمليات شده است. محمدرضا بياناتي افزود: از اين تعداد عمليات يک هزارو 377 عمليات اطفاء حريق و 576مورد امداد و نجات بوده است که 61 عمليات خارج از محدوده شهري همدان انجام شده است. وي با بيان اينکه در 6 ماه نخست امسال تعداد 51 هزار و 641 نفر از شهروندان آموزش‌هاي عمومي ايمني و آتش‌نشاني را فرا گرفته اند اضافه کرد: تفاهم و تعامل خوبي با مراکز دانشگاهي براي ارئه آموزش هاي پايه ايمني و آتش نشاني برقرار شده است که از ظرفيتهاي آن براي اموزش استفاده مي شود. بياناتي همچنين دانش آموزان مقاطع مختلف تحصيلي را از گروه‌هاي هدف سازمان براي آموزش‌هاي شهروندي عنوان کرد و گفت: با توجه به تاثيرگذاري آموزش‌ها به اين دسته از شهروندان آموزش آنان به طور مستمر در مرکز آموزش سازمان انجام مي‌شود. مديرعامل سازمان آتش‌نشاني و خدمات ايمني همدان آموزش مستمر کارگران و پرسنل جايگاه‌هاي موقت سوخت را از ديگر برنامه‌هاي حوزه آموزش و پيگيري دانست و خاطرنشان کرد:آموزش رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومي نيز در راستاي استفاده از ظرفيت‌هاي اقشار مختلف جامعه براي بالا بردن سطح ايمني شهروندان به طور هدفمند و مستمر انجام مي‌شود. پس از پايان گزارش عملکرد شش ماهه کارشناسان جايکا ضمن مطلوب دانستن عملکرد سازمان به خصوص در حوزه آموزش شهروندي به تشريح نتايج بازديد و همچنين بيان تجارب خود از حوزه فعاليت در کشور ژاپن پرداختند. لازم به ذکر است اژانس جايکا مجري برنامه هاي اموزشي و اجرايي  در حوزه هاي محيط زيست و مديريت بحران در همکاري با کشورهاي کمتر توسعه يافته است که طراحي ساختار سازماني مديريت بحران  تهران و بخشي از پروژه احيا درياچه اروميه از جمله برنامه هاي مشترک اين سازمان با دستگاه هاي اجرايي ايران بوده است.

 
 

(ادامه ی متن | |  476|  0)

 

 


پیام ایمنی
پیش از استفاده از دستگاه های گرمازا از جمله بخاری، آبگرمکن، سیستم حرارت مرکزی، دودکش را تمیز و از باز بودن مسیر آن تا پشت بام اطمینان حاصل کنید.
سازمان آتش نشانی همدان
از آنجا که امروزه سازمان های آتش نشانی و خدمات ایمنی و آتش نشانان به تمامی حوادث از یک آتش ‏سوزی کوچک تا شرایط اضطراری پزشکی ، حوادث ناشی از مواد خطرناک، نجات قربانیان از مخمصه هایی که دچار آن شده اند ، حملات تروریستی و نظایر این پاسخ می دهند داشتن امکانات و تجهیزات مورد نیاز و پیش‏ بینی عوامل خطر و ارتقاء سطح آگهی ها ، دانش و مهارت آتش نشانان و عموم مردم اجتناب نا پذیر بوده و اگر غیر از این باشد کارایی و ایمنی آتش نشانان و ایمنی شهر و شهروندان درمخاطره است .
تصاویر استان
ایمیل : F.S.O@125hamedan.ir